Koronavirová krize se dotkla snad všech oblastí našeho života. Ze dne na den jsme všichni hledali způsob, jak zajistit nejen bezproblémový chod firem, provozů a institucí, ale především jak ochránit zdraví lidí, zaměstnanců a zákazníků.
Značnému riziku nákazy byli vystaveni zejména lékaři a nemocniční personál, který přichází přímo do styku s nemocnými.
Společnost M2C se proto rozhodla zapůjčit Thomayerově nemocnici v Praze na Gynekologicko-porodnické oddělení termokameru s referenčním bodem blackbody, umožňující bezkontaktní měření teploty lidí vstupujících na oddělení. Jaké zkušenosti s ní má primář oddělení MUDr. Petr Kolek?
„Pokud do budovy vstoupil pacient s teplotou, byl na recepci zastaven a poučen o tom, jak se má chovat. V případě, že se jednalo o naši pacientku, kterou jsme potřebovali vyšetřit, tak jsme k ní začali přistupovat v bariérovém režimu. Pro nás tato technologie představovala perfektní síto. Byli jsme schopni detekovat potenciálně infekční pacienty a zároveň jsme využívali to, že jsme se mohli na záznamu zpětně podívat, kdo na oddělení přicházel s teplotou.“
A v čem podle něj spočívá největší přínos této moderní technologie? „Největší přínos je v tom, že nám kamera změřila teplotu přicházejícího pacienta, jeho doprovodu nebo vůbec každého, kdo vešel do našeho pavilonu a my tak mohli vyloučit potenciálně nemocné pacienty s teplotou. To byl hlavní aspekt, který jsme od toho očekávali a ten byl splněn perfektně.“
Bez hromadného bezkontaktního měření teploty si už dnes řada objektů nedovede představit bezpečný provoz. Ať jdou to průmyslové areály, sklady, obchodní centra či jiné objekty s vyšší koncentrací osob na jednom místě. V nemocnicích to pak platí dvojnásob. A doktor Kolek k tomu dodává: „Podle mě je tato technologie ideální právě do nemocničních provozů, protože je bezkontaktní a nasnímá každého, kdo přichází do budovy nebo pavilonu. Domnívám se, že toto zařízené úplně přesně splňuje účel, pro který u nás bylo instalováno.“