Pult centralizované ochrany nebo zkráceně PCO je pracoviště, díky kterému získá vaše zabezpečovací zařízení nový rozměr. PCO zajistí nepřetržitou ochranu objektu, i když majitel není k zastižení, a tím účinně chrání majetek i jeho samotného. Ve spojení s moderními zařízení IoT dokáže PCO zprostředkovat i velmi zajímavé funkce, díky kterým se zbavíte dalších starostí.
Pult centralizované ochrany – PCO – je služba, kterou poskytují zejména soukromé společnosti zabývající se ochranou osob a majetku. Samotné PCO si můžete představit jako soubor technických prostředků v dispečinku bezpečnostní agentury a operátorů, kteří na dispečinku drží nepřetržitou službu. Technické prostředky PCO jsou potom jedním nebo více komunikačními kanály připojené k systémům elektronické zabezpečovací signalizace (EZS) jednotlivých střežených objektů. Díky přímému napojení na dispečink pak mohou operátoři:
- reagovat na bezpečnostní incident v řádech sekund,
- vyslat na místo vlastní výjezdovou zásahovou skupinu v řádech minut,
- u závažných případů okamžitě kontaktovat složky IZS.
Co a jak můžete připojit k pultu centralizované ochrany?
V předchozím odstavci jsme zmínili samozřejmou možnost připojit k PCO systémy EZS. Co si pod tím můžete představit? K PCO teoreticky připojíte v zásadě libovolný soubor detekčních bezpečnostních prostředků jako třeba:
- bezpečnostní kamery a celé kamerové systémy,
- pohybová detekční čidla bezdrátová i kontaktní,
- senzory rozbití skla, senzory zaplavení a kouřová čidla,
- přístupové a docházkové systémy.
U všech uvedených zařízení se počítá s tím, že v rámci lokální sítě spadají pod samostatný bezpečnostní systém s řídící jednotkou, obvykle tzv. ústřednou. Právě ústředna samotná se stará o zajištění spojení mezi místním bezpečnostním systémem a pultem centralizované ochrany. V praxi se nejčastěji setkáte s těmito druhy komunikačních kanálů:
- pevná telefonní linka – vyznačuje se lehkou překonatelností (telefonní kabel lze snadno odstřihnout) a nízkou frekvencí kontrol spojení mezi objektem a PCO (obvykle 1× denně); v dnešní době se nepovažuje za dostatečně bezpečný komunikační kanál,
- GSM modul – umožňuje komunikaci pomocí mobilní telefonní sítě, což je sice o něco dražší, ale zato výrazně spolehlivější řešení – data se přenášejí šifrovaně, komunikaci nelze jednoduše přerušit a kontrola spojení s objektem může probíhat i v patnáctiminutových intervalech,
- dedikované rádiové spojení – zde je nutná domluva s konkrétním poskytovatelem služeb PCO, pult musí disponovat vlastním rádiovým zařízením a provozovatel musí poskytnout další rádiové zařízení majiteli či správci střeženého objektu; každopádně se jedná o nejspolehlivější způsob.
Jak funguje PCO a jeho výhody
Funkci PCO jsme stručně nastínili v úvodu – jakmile dojde k vyhlášení poplachu v objektu (nebo jiné události, která se přenáší na PCO), situaci začne okamžitě řešit operátor daného poskytovatele PCO. Pokud je v objektu detekována nežádoucí osoba, obvykle PCO vysílá na místo vlastní výjezdovou zásahovou jednotku usilující o zadržení pachatele, zároveň kontaktuje Policii ČR a majitele či správce objektu.
Obrovskou výhodou je nepřetržitý dozor a v případě kamerových systémů i snadné ověření, zda nedošlo k falešnému poplachu. Všechny nejdůležitější výhody by se pak daly shrnout takto:
- rychlejší reakce na bezpečnostní incidenty díky centralizovanému sledování a koordinaci,
- zlepšení přehledu o bezpečnostní situaci napříč různými lokalitami a systémy,
- snížení počtu falešných poplachů díky důkladnému sledování a ověřování incidentů,
- výrazné zvýšení bezpečnosti a ochrany osob a majetku,
- snížení nákladů na ostrahu díky efektivnějšímu řízení zabezpečovacích systémů,
- zlepšení spokojenosti nájemníků a uživatelů prostor díky zvýšenému pocitu bezpečí,
- plnění pojistných podmínek, nebo dokonce sleva na pojistném (pokud je PCO certifikovaný).
PCO a možnosti moderních technologií
Předchozím výčtem výhod ale seznam předností PCO zdaleka nekončí. K pultu centralizované ochrany totiž můžete teoreticky přenášet libovolné informace a PCO tak teoreticky nabídne celou řadu dalších zajímavých funkcí:
- integrace s chytrými budovami a systémy pro řízení energetické účinnosti,
- varování před živelnou pohromou,
- rychlá pomoc tělesně postiženým nebo starším osobám,
- integrace s panic tlačítky pro přivolání záchrany a první pomoci,
- hlídání včasného otevření a uzavření obchodu,
- hlídání příchodu dětí ze školy,
- integrace se systémy evidence vozidel, které automaticky detekují registrační značky vozidel.
→ Tip: Přečtěte si rozhovor s technickým ředitelem M2C Františkem Leiterem o moderních technologiích.
Bez PCO je každý systém elektronické zabezpečovací signalizace nebo elektronické požární signalizace v nejlepším případě pouze polovičatým řešením. Obraťte se na nás, rádi vám navrhneme PCO řešení přímo na míru vašich potřeb.