Rychle se rozvíjející informační technologie, zvláště umělá inteligence (AI), mají stále větší vliv na náš osobní i profesní život. V odvětví logistiky je tento vliv evidentní – celé průmyslové odvětví se aktivně adaptuje na nové technologie, což vede k neustálému přílivu inovací a modernizaci. Přečtěte si o nejnovějších trendech v digitalizaci logistiky, ať vám nic neunikne.
RTLS IOT zařízení – vnitřní navigace
Běžnou GPS navigaci vnímáme dnes už jako samozřejmost – stala se součástí našich osobních životů; v případě logistiky i životů pracovních. Pokud jste ale někdy pracovně navštívili skutečně velký výrobní podnik nebo elektrárnu, možná by se vám v takových chvílích hodila i navigace do vnitřních prostor. Technologie, která to umožní, je už dávno k dispozici a označuje se zkratkou RTLS – Real-Time Locating System, tedy systém pro sledování polohy v reálném čase. Tyto systémy využívají IOT zařízení (tj. zařízení internetu věcí) s ultraširokopásmovými radiolokátory. Pokud je systém správně nastavený a zkalibrovaný, dokáže určit polohu objektu uvnitř interiérů až s přesností na centimetry.
Kromě již zmíněné vnitřní navigace (kterou ale kromě lidí mohou využívat i další systémy, stroje a zařízení), najdou tyto systémy ale i celou řadu dalších uplatnění:
- Geofencing – znamená „vytyčení“ virtuálních bariér. Tím přispívá především k bezpečnosti výroby a vnitřní přepravy: pokud se sledované IOT zařízení s RTLS dostane mimo bariéry do tzv. no-go zóny, systém automaticky vyšle pokyn k zastavení. Tím lze nejen kalibrovat nástroje, ale především účinně předcházet úrazům (a krádežím).
- Sledování majetku v reálném čase – umožní jednak vizualizaci všech hmotných sledovaných aktiv a další operace včetně zaznamenávání historie přesunu aktiv, jejich snadnou lokalizaci pracovníky, automatické zaúčtování nebo objednávky a spoustu dalších procesů. Kromě zkrácení doby výroby dokáže optimalizovat využití skladu až o 20 %.
- Sledování osob v reálném čase – umožní už zmíněnou navigaci uvnitř objektů, ale i digitalizaci shromažďovacího procesu a v případě mimořádných událostí dokáže zkrátit dobu potřebnou k záchraně. Ostatně úrazu může přímo zabránit např. automatickým upozorněním obsluh jeřábů a vysokozdvižných vozíků, pokud dojde k nějakému výskytu osob na jejich pracovišti.
AI – umělá inteligence a logistika
Začínají se stále více množit obavy, že umělá inteligence a roboti začnou v budoucnu ohrožovat zaměstnání. V případě některých profesí je to už dnes prakticky jisté – co se oblasti logistiky týče, příkladem mohou být autonomní samořiditelná auta.
Podobně pozorujeme vzrůstající význam AI v jiných oblastech, například v automatizovaných vrátnicích, kde AI spolehlivě detekuje přijíždějící vozidla, nebo ve skladech, kde roboti rychle nahrazují pracovníky. Příkladem může být americký sklad Ocado v Andoveru (u nás podobný sklad využívá např. firma Rohlík), kde došlo k robotizaci procesů jako třídění, zdvihání a přemisťování palet. Technologie umělé inteligence zde hraje rovněž významnou roli – průběžně totiž analyzuje objednávky a usnadňuje tak robotům přesun produktů na příslušná místa.
Tip: Mohlo by vás zajímat i využití umělé inteligence při technické správě budov.
Automatizace skladu
V současné době je nejrozšířenějším typem automatizovaného skladu systém založený na technologii AutoStore. Jde o jakousi „hypermoderní králíkárnu“ – ovšem pouze určitou vizuální podobou. Jsou zde stovky až desetitisíce zásobníků na zboží, nazývaných „biny“ (koše) uspořádané ve speciální souřadnicové mřížce, známé jako „grid“ (mříž) (sklad ovšem nemusí mít pravidelný obdélníkový tvar, grid se dá postavit i kolem velkých vnitřních sloupů a podpěr).
Malé robotické jeřáby (opět IOT zařízení) na vrcholu této konstrukce se pohybují po gridu a vybírají zboží z binů umístěných pod nimi. Po lokalizaci a vyzvednutí zboží je přenášejí na určené místo, kde se následně přebírá lidským pracovníkem a připravuje k expedici. Balení zásilek se také řeší pomocí balících strojů, což je další užitečná součást automatizovaného skladu.
Výhody takového řešení jsou nasnadě:
- Optimální využití prostoru skladu – díky absenci potřeby uliček pro lidskou obsluhu je možné využít celý skladový prostor primárně pro účely skladování. Odstraněním zbytečných prázdných míst umožní až čtyřnásobné zvýšení kapacity skladu.
- Rychlejší manipulace – robot získá pokyn, okamžitě lokalizuje a předává příslušný balík a pokračuje – bez přestávek na odpočinek či jídlo.
- Škálovatelnost – další roboty i biny je možné kdykoliv doplnit dle potřeb. Přidání je možné i za provozu.
- Bezpečnost práce – k provozu automatizovaného skladu stačí minimální osazenstvo, což vede i k minimálnímu výskytu lidských chyb a sníženému riziku pracovních úrazů.
Tip: Přečtěte si o zvýšení bezpečnosti na parkovištích a jak zabránit nehodám.
Automatizace v logistice – aplikace na plánování trasy
Úvahy o počáteční investici do automatizace a nových technologií obvykle znamenají počítání s vyššími náklady. Často může být ekonomičtější a efektivnější investovat do softwaru, který pomůže firmě s logistikou než do drahých robotů. Dopravní aplikační software je cenově dostupnější, a přesto může firmě ušetřit nemalé finanční prostředky.
Pokročilé aplikace pro plánování trasy slouží kromě stanovení ideální trasy nákladu i k optimalizaci zátěže. Pomáhá tak dosáhnout plného potenciálu nákladních prostor – a tím dosahovat úspor.
Budoucnost logistiky (a nejen jí) je v automatizaci a robotizaci. V M2C dodáváme služby, které nejmodernější technologie aktivně využívají. Kontaktujte nás a domluvte si nezávaznou konzultaci.