Innovis, oddział firmy M2C, rozwijający swoją działalność nie tylko w Czechach, z pomocą sztucznej inteligencji doradza, jak zoptymalizować rozmieszczenie produktów i obniżyć koszty produkcji.
Z perspektywy systemu, ludzie są zasadniczo poruszającymi się kropkami. Kształt uchwycony przez kamery może zostać zdefiniowany przez sztuczną inteligencję jako człowiek. Pozwala to systemowi dostrzec, dokąd zmierzają ludzie, gdzie się zatrzymują i ile razy przechodzą przez określone obszary. Są to cenne informacje – zanonimizowany przegląd ludzi może na przykład informować sklepy, czy ich kampanie mają sens, jak układać towary i ilu pracowników jest rzeczywiście potrzebnych. Ale to nie wszystko.
Jeśli wejdziesz do salonu AutoPalace, kierunek, w którym się udasz, będzie przewidywalny. W rzeczywistości zostanie on dosłownie przewidziany. Ma to na celu zapewnienie, że napotkasz najbardziej odpowiednie pojazdy, unikniesz niepotrzebnego szukania sprzedawców i zminimalizujesz niepotrzebne kroki. Możliwe, że rozmieszczenie samochodów, przyciągających wzrok ekranów lub lad, do których możesz podejść, zostało opracowane dzięki sztucznej inteligencji.
Niewidzialna sztuczna inteligencja
Ukrywa się ona za kamerami i monitoruje ruchy i miejsce pobytu ludzi na podstawie ich instrukcji. Zasadniczo przenosi informacje ze świata cyfrowego do świata fizycznego: tak jak możesz mierzyć ruch na stronie internetowej, możesz zrobić to samo w sklepie stacjonarnym, jak opisał Josef Becska, dyrektor marketingu AutoPalace. „Szukaliśmy rozwiązania do planowania wydajności w naszych oddziałach: możemy zobaczyć godziny szczytu odwiedzających, dostosować zmiany lub określić liczbę pracowników, których potrzebujemy w weekendy” – wyjaśnia.
Monitorujemy obciążenie recepcji i serwisu. Śledzimy liczbę sprzedanych pojazdów, liczbę obsługiwanych klientów. Skupiliśmy się również na obszarach wyznaczonych do rozmów z potencjalnymi nabywcami. Równie ważny jest model procesu przyjęcia klienta w dziale serwisu. Liczymy liczbę kroków, które klient pokonuje od swojego samochodu do przejścia na teren serwisu – dodaje Jan Čulík, project manager Innovis, marki dostarczającej omawiane rozwiązanie.
Nie chodzi o to, co widzi jedna kamera, ale o to, co rejestrują kamery jako całość, tj. kompleksowy ruch w danej przestrzeni. Dane przetłumaczone przez sztuczną inteligencję z kamer są następnie porównywane z informacjami z innych źródeł, takich jak zamówienia, dane z punktów sprzedaży, rezerwacje lub zaplanowane spotkania. AutoPalace samodzielnie zarządza tym procesem, ponieważ obejmuje on wrażliwe i cenne dane.
Jest to jednak tylko jeden z wielu przykładów zastosowania systemu analizy stworzonego przez sztuczną inteligencję opartą na rozpoznawaniu obrazu. Duże centra mogą zrozumieć, w jaki sposób różne obszary są wykorzystywane w ciągu dnia i określić, kiedy konieczne jest utrzymanie schodów ruchomych. Będą wiedzieć, ilu pracowników potrzebują i ile ogrzewania jest wymagane, a także gdzie umieścić różne rodzaje towarów.
Ten sam system może służyć jako substytut pracowników ochrony, monitorując przestrzenie i ostrzegając o wszelkich naruszeniach. Może zidentyfikować obszary, w których ludzie nie mogą przebywać i natychmiast powiadomić, jeśli ktoś naruszy te ograniczenia.
Innovis to system działający z setkami kamer, nie tylko w Polsce, Czechach i na Słowacji, ale także w całej Europie. „Może to być dowolna sieć detaliczna, małe sklepy, sklepy ogólnospożywcze lub duże centra handlowe. Prowadzimy również rozmowy z obszarami przemysłowymi i logistycznymi oraz miastami. I tak, ludzie mogą zetknąć się z projektem zupełnie nieświadomie” – opisuje Kateřina Kulíšková, odpowiedzialna za rozwój biznesowy technologii Innovis.
Różnica sekund warta miliony
Innovis to dział technologiczny funkcjonujący w ramach M2C, międzynarodowej firmy o czeskich korzeniach, która ugruntowała swoją pozycję na rynku europejskim i oferuje kompleksowe usługi zarządzania budynkami. M2C stworzyła Innovis jako swój własny oddział, aby nadzorować wszystkie produkty technologiczne w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów na takie rozwiązania.
Innovis współpracuje z kilkoma startupami technologicznymi, świadczy usługi zdalnego monitoringu oraz zapewnia zarządzanie budynkiem, bezpieczeństwo obiektu i automatyzację procesów, takich jak elektroniczna recepcja (e-Reception). Technologia ta pozwala odwiedzającym samodzielnie obsługiwać różne żądania, usprawniając proces wejścia do budynków.
W przypadku sztucznej inteligencji, która analizuje ruch ludzi i różnych obiektów w danej przestrzeni, nie jest wymagany żaden specjalny sprzęt. Wystarczą zwykłe kamery, których wiele firm już używa do celów bezpieczeństwa.
Dane wyjściowe z tych kamer mogą być wizualizowane jako wykresy lub mapy cieplne tworzone przez sieci neuronowe. Na przykład w sklepie mogą one pokazywać, którą alejką ludzie są obecnie najbardziej zainteresowani. Pomaga to firmom zrozumieć, czy ich plan marketingowy, w tym oferowane produkty sezonowe, jest zgodny z tym, czym ludzie są najbardziej zainteresowani w danym momencie.
W podobny sposób parki logistyczne mogą zoptymalizować wydajność ruchów operatorów. Jeśli operatorzy często muszą pokonywać duże odległości w poszukiwaniu konkretnego produktu, system może łatwo zidentyfikować ten problem.
System powinien być postrzegany jako narzędzie, które może pomóc w analizie „problemu”, którego w danym momencie możemy nawet nie być świadomi. Dzięki analizie kamer, gromadzeniu danych i ocenie w centrum logistycznym, możemy na przykład znacznie poprawić przepływ i szybkość produkcji, co przekłada się na znaczne oszczędności dla klientów. – mówi Čulík.
Wyjaśnia, że trudno jest określić ilościowo oszczędności, na przykład gdy system zaleca zbliżenie niektórych elementów do operatora. Po wdrożeniu systemu i gromadzeniu danych w centrum dystrybucyjnym lub logistycznym przez około miesiąc, system zdobywa informacje, których klient po prostu nie ma.